Karın Ağrısının Nedenleri

Karın ağrısı başlı başına bir hastalık değil, bir belirtidir. Özellikle ani başlayan karın ağrılarında mutlaka hekime danışılması ve danışılmadan ağrı kesici ilaç alınmaması gerekir…
Ağrı toplumda en çok görülen şikayetlerden biri olup, karın ağrıları da hemen herkesin yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı bir durumdur. Karın ağrısının birçok sebebi var. Fazla gıda alımı, uygunsuz beslenme ve basit enfeksiyonlarda karın ağrısı nedenleri nin başında geliyor.
Karın Ağrısının Nedenleri


Karın ağrısı tek başına bir hastalığı tanımlamaz. Ancak birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı hastalıklar karın içindeki organlardan kaynaklanmasa bile karın ağrısına neden olabilir. Buna en tipik örnek akciğerlerin alt kısımlarını ilgilendiren enfeksiyonlardır. Zatürre (pnömoni) olarak tanımlayabileceğimiz bu gibi durumlarda öksürük ve benzeri bulgular yanında karın ağrısı da tabloya eklenebilir. Bir diğer örnek kalp krizidir (miyokard enfarktüsü). Kalp krizi genellikle sol omuz ve kola yansıyan göğüs ağrısına neden olurken seyrek olarak karın ağrısı ile de belirti verebilir.
Karın ağrısının şiddeti ile hastalığın şiddeti ile genellikle paralel seyretmez. Örneğin gaz sıkıştırması veya gastroenterit gibi kendiliğinden geçen veya basit bir tedavi ile düzelebilecek durumlar şiddetli, kıvarandırıcı tarzda, şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Buna karşın kalın barsak kanseri veya erken dönemde bir apandisit çok daha önemli hastalıklarken daha az şiddetde karın ağrısına neden olur.
Karın ağrısı toksinlere, infeksiyona, safra yolları, böbrek, hastalıklarına, idrar yolu infeksiyonlarına, kadınlarda adet dönemine, ovülasyona, damar hastalıklarına, mide, karaciğer, pancreas, barsak sistemindeki ülser, kanser ve infeksiyonlara bağlı olarak gelişebilir. Burada sayılması mümkün olamayacak daha birçok nedene bağlı olarak da gelişebilir. Bu sebepler genel olarak karın ağrısının nedenleri olarak sayılır.
Karın Ağrısına Neden Olabilecek Başlıca Hastalıklar
 İdrar yolu infeksiyonları
 Safra kesesi taşı, safra kesesinin taşa bağlı iltehabı
 Bebeklerde ilk 4 ayda görülen gaz ağrıları
 Gaz sıkıştırması
 Endometriozis
 Gıda allerjisi
 Besin zehirlenmesi (salmonella, şigella)
 Fıtık
 Hazımsızlık
 Böbrek taşı
 Laktoz intoleransı (süt allerjisi)
 Adet kanamaları
 Over kisti
 Pelvik inflamatuar hastalık
 Zatürre (genellikle çocuklarda)
 Üst solunum yolu infeksiyonlarından sonra
 Peptik ülser
 Gastroenterit

Share

“Karın Ağrısının Nedenleri” için 1 Yorum yapılmış

  • 1 seva Yazmış:

    Salam.1sualim var.2 gun adet halim oldu.3gun kecib.basim berk agriyir.ureyim bulanir.sakin gebelik olmasin??)

Yorum yap