Hamilelikte Karın – Kasık Ağrısı

13 Ekim 2009 | Hamilelikte Ağrı , Hamilelikte Karın Ağrısı ,Hamilelikte Ağrı Kesici , Baş ağrısı , Bel Ağrısı Gebelikte Sırt Ağrısı | Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

HAMİLELİKTE KARIN AĞRISI VE KASIK AĞRISI
Hamileliğin erken haftalarında ve ilerleyen aylarda, doğuma yakın haftalarda çeşitli nedenlerle anne adayı zaman zaman karın ve kasık ağrısı hissedebilir. Bu ağrıların çeşitli sebepleri olabilir, bu sebeplerden bazıları önemsiz ve tedavi gerektirmez iken bazıları önemlidir ve tedavi hatta hastanaye yatış bile gerektirir.

Hamileliğin ilk günlerinde hatta adetin geciktiğininin farkedildiği ilk günlerde karın ve kasık bölgelerinde hafif rahatsızlık hissi genellikle bir çok kadın tarafından hissedilir.

Hamileliğin 3. ve 4. aylarından kasık bölgelerinde bıçak saplar gibi keskin bir ağrı hissedilebilir. Hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla bu ağrı birden şiddetlenebilir. Bu ağrının sebebi rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesidir.

Kabızlık, şişkinlik ve gaz da karında rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir.

Hamileliğin son aylarında Braxton-Hicks kontraksiyonları denilen yalancı doğum ağrıları da karın ağrısı hissedilmesine sebep olabilir. Bu kasılmalar düzensiz ve hafif şiddette olmasıyla ve dinlenmekle geçmesiyle gerçek doğum sancılarından ayrılır. Eğer bu tür kasılmalar sık ve şiddetli geliyorsa ve geçmiyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız, gerçek doğum sancıları veya erken doğum eylemi belirtisi olabilir.

Hamileliğin hangi döneminde olursa olsun ağrının eşlik ettiği veya etmediği her tür vajinal kanama durumunda mutlaka hemen doktora başvurmalısınız.

Karın  göğüs ağrısına eşlik eden ateş, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma veya idrarda kan gibi şikayetler idrar yolları enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir.

Karının üst kısmında (özellikle sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler tansiyon yükselmesi (preeklampsi) işareti olabilir.

Hamilelik sırasında nadiren pelvis yani leğen kemiği eklemlerinde aşırı ağrı hissi oluşabilir. Özellikle simfizis pubis bölgesinde (önde orta hatta pubis tüylerinin olduğu bölgeye denk gelen eklem yeri) hormonlara bağlı eklemde aşırı gevşemeye bağlı bazen şiddetli ağrılar olabilmektedir. Bu hormonlar doğum kanalını bebeğin doğumuna hazırlık amacıyla gevşetirler.

Share

“Hamilelikte Karın – Kasık Ağrısı” için 5 Yorum yapılmış

 • 1 Hamilelikte Karın Ağrısı Yazmış:

  Teşekkür ederim yazı için.

 • 2 merve Yazmış:

  merhabalar agzımda ekşi su geliyor ara sra fakat kusmuyorum kasık agrım var hamilemiyim adetime 1 hafta var anamadım cvp yazarsanz sevinirm tşkler

 • 3 aysel Yazmış:

  yeni ebe oldumu orendim ama cok kasik arilarim var ve cok bel arilarim var bu yuzden cok endiseliyim oyuzden doktordan randuvu aldim bakalim bunlarla ilgili bana ne soylickler ,siz ne dusunuyorsunuz benim hakkimda sen ce bu olanlar normalmi

 • 4 derya Yazmış:

  verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.

 • 5 fatos Yazmış:

  merhaba ben 16 haftalik hamileyim karnimda belimde ara ara bicak sancisi gibi agrilarim oluyor.
  ilk bebegimi gecen yil 16 haftalik ken düsürmüstüm. fakat o gelisememisti hic bunda farkli benim gibi 16 haftalik hamilelerde agrilar oluyormu?
  yazarsaniz sevinirim tskler.

Yorum yap