Hamilelikte ilk aydaki ağrılar

Hamilelik sürecinin başlaması ile beraber kendimizi dinlemeye başlarız. Hissettiğimiz her belirtide doktorumuzu arasak mı diye aklımızdan geçirip, çevremize “bu normal mi?” diye sorular sorarız. Sitemizin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Murat Keskin’e erken genelik ağrılarını sorduk. İşte 3 ana başlık altında uzmanımızın yaptığı açıklamalar.

Fizyolojik Ağrılar
Hamileligin ilk aylarinda ağrı sıklıkla bildirilen bir şikayettir. En sık sebep fizyolojik yumurtlama kistlerinin yarattığı gerginlik ağrısıdır. Hamileligin ilk aylarinda işlev yapan bu kistlerin salgıladığı progesteron hormonu gebeliğin devamını temin eder. Gebeliğin erken devrelerinde büyüme eğilimi olan bu kist 10 haftadan itibaren işlevi sona ermesiyle küçülür ve ağrı şikayeti de azalır. Bu kistin sapı etrafında dönüp torsyon denen duruma sebep olabileceğinden doktora danışmanızda fayda vardır. Ayrıca diğer karın ağrısı sebepleri ile ayırıcı tanısı gerekebilir. Ayrıca hafif adet sancısı tarzındaki ağrılar ara sıra hissedilebilir. Bunların sık olarak hissedilmesi bir problemin işareti olabilir. İlk 3 aydaki yeterli beslenememe nedeniyle barsakların tembelleşmesi ve gaz birikimi ile kabızlık da karın ve kasık ağrılarına sebep olabilir. Bu durumda da çözüm barskları düzenleyici diyet uygulamak veya bitkisel ilaçlarla gaz ve kabızlığın tedavisidir.

Düşük Ağrısı
Düşük öncesi veya kanama ile beraber olan ağrı genelde kramp tarzındadır ve belirli aralıklarla gelir. Adet ağrısı ile benzerlik gösterir. Genellikle önerilen yatak istrahati ve bazı ilaçların kullanımıdır. Uzun sürdüğü durumlarda kanama da meydana gelebilir.

Anormal Karın Ağrıları
Hamilelik ile beraber olan karın ağrılarının bir bölümü normal hamilelikle ilgili olmayan fakat ciddiyet taşıyan durumlar da olabilir. Erken gebelikte özellikle dikkatli olunması gereken dış gebeliktir. Dış gebelikte gebelik testi müspet olmasına rağmen rahim içinde gebelik saptanmaz ve karın içine kanamaya sebep olarak cerrahi müdahale için sebep oluşturabilir. Diğer sebepler apandisit, mide kanaması ve diğer barsak hastalıkları olabilir. Belirtiler gebe olmayan kişilerle benzerdir.

Share

“Hamilelikte ilk aydaki ağrılar” için 1 Yorum yapılmış

  • 1 rahmiye yavuz Yazmış:

    ben rahmiye yavuz en son aralık ayının 2. haftası adetım geldı ocak ayının sonunda kendım evde test yaptım ve ıkı cızgı cıktı pozıtıf 7-8 haftalık hamıleyım bugunde doktora gıttım sadece ulturasyona gırdım ulturasyonda cocugun olusmaya yanı kessı olusmus 11 gun sonra tekrar gelmemı ıstedıler karnımda belımde cok agrı var adetım geldıgı zaman karnım nasıl agrıyorsa kasıklarım ve karnıma arada cok agrı gırıyor ayakta durmakta bazen zorlanıyorum doktora soyledım ama bu normal dedı sızın yazısnıda okudum sanırım 10 aydan sonra agrım olmayacak tereddut edıyorum dıs gebelık olabılırmı kan testı yaptırmadım evlı cocugu olan arkadlarım kan testı yaptır hersey cıkar dıyorlar bır jınekolog uzmanına mı gıtmelıyım hamılelıgımın normal bır hamılelıkten oldugundan hangı doktora bavurmalıyım yada ne yapmam gerekıyor emaıl adresıme cvp yazarsanız sevırım sımıdden tesekkur ederım

Yorum yap