Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte Diş ağrısı`na karşı yapılması gereken en önemli şey; düzenli muayene. Ancak gece yarısı sizi yakalayan ağrıya karşı da yapabilecekleriniz varç
Uykusuz gecelere neden olan, bizi çaresiz bırakan diş ağrısı`na karşı bebek.com sitesinde Diş Hekimi Timuçin Arı konu hakkında önemli bilgiler vermiş. Bir çoğumuz diş ağrısı`nı dindirebilmek için doğru veya genellikle yanlış olan uygulamaları deneriz. Diş ağrısı`nın şiddeti dişte meydana gelen ve tedavisi ihmal edilmiş çürüklerin dişin pulpasına (sinirine) yakınlığı ile doğru orantılı olarak artmaktadır.
Hamilelikte diş ağrısı`nın dayanılmaz olduğu durumlar çürüğün pulpaya ulaşması ve dişin hissini veren sinirin ağız ortamı ile ilişkide olmasıdır. Diğer dayanılmaz ağrıların sebebi ise uzun süre tedavi edilmemiş çürüklerin dişin kökünde ve yumuşak dokuda oluşturduğu enfeksiyondan kaynaklanan apse nedeniyledir. Her iki durum da zonklar tarzda kulaklara yansıyan, uyuşukluk hissi veren sert ağrılardır.

Hamilelikte Diş Ağrısı

Diş ağrınızı çözümsüz hale gelene kadar bekletmenizin bir anlamı yok. Korkunuz yersiz ve zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Hamilelik sırasında diş tedavisi görmenin bebeğinize herhangi bir zararı yoktur. Önemli olan muayene sonucunda müdahalenin gerekip gerekmediğidir. Gerekmiyorsa, uygun olan ilaç tedavisi düzenlenir. Verilecek olan ilaçları aynı zamanda kadın doğum uzmanınıza da danışabilirsiniz. Eğer dişte iltihap mevcut, fakat tedavi edilmeyecek olursa, bunun kana karışıp sizi ve bebeğinizi olumsuz yönde etkilemesi sözkonusu olacaktır. Eğer müdahale gerekiyorsa, lokal anestezi olarak isimlendirdiğimiz uyuşturucu iğneler ve dozu bebeğinize zarar vermeyecek şekilde düzenlenir.
Hamilelik sırasında, diş hastalıklarında artış olabilir. Bu nedenle doktorunuzun size verdiği kalsiyum ve flor içeren ilaçları muntazam olarak kullanın ve düzenli diş temizliğinizi ihmal etmeyin. Ayrıca süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini bolca tüketiniz. Eğer önceden mevcut diş probleminiz varsa, hamilelikten önce tedavisinin yapılması daha doğrudur.

Dişleri fırçalamayı ihmal edenler için, bayramda dişlere en fazla zarar veren yiyeceğin, lokum gibi dişlerin aralarında kalan tatlılar olduğu belirtildi. Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Muammer Gözlü, ”Bir sütlü tatlı ile baklava ya da lokumun dişlere vereceği zarar aynı değildir. Dişleri fırçalamayı ihmal edenler için bayramda dişlere en fazla zarar veren yiyecek, lokum gibi dişlerin aralarında kalan tatlılardır. Dişlerin arasında kalan tatlı parçacıkları, bakteriler tarafından parçalanarak belli bir süreç içinde diş çürüklerine neden olur” diyor.

DİŞ İPİ KULLANIN


Şekerin dişlere vereceği olumsuzlukların kesin çözümü ise diş ipi kullanmaktır. Dişlerin aralarının en güzel şekilde temizlenmesi gerekir. Bunun için, ince kıllara sahip ara yüz fırçası kullanmak da çok yararlı olur.
Dişiniz ağrırsa seks hayal edin

ABD’li bilim adamları, diş ağrısında hemen ilaca uzanmanız gerekmediğini, ağrılardan kurtulmak için seksi düşünmenin yeterli olduğunu söylüyorlar.

ABD’deki Johns-Hopkins Üniversitesi bilim adamları, düşüncenin iyileştirici gücünü araştırdılar. Araştırmalarını 32’si kadın, 8’i erkek 40 öğrenci üzerinde yapan bilim adamları, deneklerden, ellerini dayanabildikleri kadar buz gibi suda tutmalarını istediler. Bu sırada da deneklerin bir bölümünden, hayallerinde günlük yaşamlarını canlandırmalarını söylediler. Diğer gruptan ise, erotik hayaller kurmaları istendi. Bunun sonucunda, erotik hayaller kuranlar, buz gibi soğuğa rağmen ellerini üç dakika suda tutabildiler. Günlük yaşamı düşleyenlerse, soğuk suya ancak 1 dakika dayanabildiler. Araştırmanın başkanı Peter Staats ‘‘Erotik düşünceler ağrıları hafifletiyor. Belki komik gelebilir ama ilaca alternatif olarak kullanılan diğer yöntemlerin hepsinden daha etkili’’ dedi.

Share

Yorum yap