Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte bebeğe zarar verme korkusu , evli çiftlerin cinsel yaşamlarını oldukça etkiliyor. Bu düşünceye ilk ve son üç ay içerisinde sıkça rastlanıyor. Bu da çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkiliyor. Herhangi bir risk faktörü yoksa hamilelik sonuna kadar cinsel ilişkide bulunmakta hiçbir sakınca yoktur.

Kadın ve erkek cinsel açıdan stres altındadır. Bunun sebebi psikolojik olarak hamilelikle ilgili endişeler, çekiciliğin azaldığının hissedilmesi, bebeğe zarar verme korkusu, hamilelikte cinsellik isteğin azalması olarak sıralanabilir. Burada yapılması gereken şey bu endişelerinizi ve hislerinizi eşinizle paylaşabilmeniz ve onunla konuşabilmenizdir. Önemli olan çiftin hamilelikte de bedensel ve duygusal birlikteliğini sürdürebilmesidir.

Hamilelikte yaşanan bir diğer cinsel sorunda doğum sonrası eşlerin birbirlerine olan ilgisizliğidir.Çiftlerin hayatına bir kez bebek girdikten sonra sürekli yorgunluk,uykusuz geceler, maddi zorluklar ve zaman darlığı gibi sorunlar eşler arasındaki ilişkiyi zedelemektedir. Burada önemli olan eşlerin birbirlerini unutmadan zaman ayırmalarıdır.Unutulmamalıdır ki bu geçici bir süreçtir ve belli bir süre sonunda herşey yoluna girecektir.Biraz sabır ve hoşgörü bu sorunları çözecektir. Ayrıca hamilelikte cinsellik pozisyonları hakkında yeterlı bilgiyi aldığınızdan emin olunuz böylece hamilelikte cinsellik pozisyonları sayesinde istenmeyen durumları önleyebilirsiniz.

Tekrarlayıcı hamilelik kayıpları olan hastalarda cinsel ilişki konusunda ciddi endişeler olabilir. Bu durumlarda düşüklerin nedeni olarak başka bir faktör saptanmadıkça cinsel ilişkide kısıtlama getirilebilir. Burada bilinmesi gereken seksin düşüğe yol açmadığıdır. Ancak cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan bir düşükte evli çiftler bir dereceye kadar endişe duyabilirler.

Hamilelikte Yaşanan Cinsellikte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar;

Bilinen risk faktörlerinin yokluğunda hamilelikte cinsel ilişki de hiçbir sakınca yoktur.Fakat dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.Bunlar, erken doğum tehdidi,sebebi belli olmayan vajinal kanamalar,uzun süreli tekrarlayıcı vajinal akıntılar , tekrarlayıcı hamilelik kayıpları,çoğul hamilelik ve genital bölgede varis, ödem gibi fiziki rahatsızlıklar olması durumudur.Böyle durumlarda gebelerin jinekologlarıyla görüşmeleri ve eğer doktorları müsaade ederse cinsel yaşamlarına devam etmeleri daha uygun olacaktır. hamilelikte cinsel ilişkilerde orgazma bağlı olarak rahimde kasılmalar ortaya çıkabilir. Bu kasılmalar orgazmın doğal bir parçasıdır. Eğer bu kasılmalar sürekli ve sık sık olursa gebenin jinekoloğu ile görüşmesi gerekir. Bu tür kasılmalar gebelerde meme ucu uyarılması sonrasında da görülebilr. hamilelikte cinsel ilişki sonrası lekelenme tarzı kanamalar beklenen bir durum değildir. Bu durumlarda plasenta (bebeğin eşi) ve bebeğin durumunun ultrasonografi ile saptanmasına kadar hamilelikte cinsel ilişki ertelenmelidir. hamilelikte cinsellik te  istekte azalma olabilir ancak genellikle rastlanan artma şeklindedir. Bunun nedeni hamilelikte genitalbölgede kanlanmanın artışına paralel olarak uyaranlara hassasiyetin artmasıdır.

Share

Yorum yap